Hírek
Máté Gábor elmondta: a Katona József Színház minden dolgozója büszke lehet rá, hogy a folyamatosan fennálló gazdasági nehézségek ellenére a 40. évad az intézmény gyökereihez méltó módon zajlott le;
Arculatfrissítés, színikritikus díjeső, külföldi vendégjátékok, nagysikerű bemutatók – köztük a Sufni-projekt mentorprogram darabjaival –, beszélgetés az első Katonás előadásról, A manóról, HVG-s videósorozat Tillával, retrospektív beszélgetések a Fidelioval közösen, Katona40 Sétaszínház a Behívó szervezésében és végül egy majd 9000 embert megmozgató Csinibaba-Táncdalfesztivál az egyik legnépszerűbb koncerthelyszínen, a Budapest Parkban. Ez mind-mind része volt az ünnepi, 40. évadnak.
Ősztől öt új tag, Gloviczki Bernát, Jakab Balázs, Kanyó Kata, Pásztor Dániel színművészek, a Fullajtár –Zsámbéki, majd Jákfalvi-Tárnoki osztály idén végzős növendékei, valamint Szabó-Székely Ármin dramaturg csatlakozik a színházhoz.
Az évadzáró elején néma felállással emlékeztek Hoffmann Évára, aki nyugdíjba vonulásáig 34 éven át volt a Katona kellékese, kelléktárvezetője, a portaszolgálat munkatársára Molnárné Faddi Évára, valamint a színház alapító tagjára, a Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művészre, a Nemzet Színészére, Máthé Erzsire.
Idén a színház három játszóhelyén 105%-os látogatottság mellett összesen 540 előadást láthatott mintegy 97000 néző. Legtöbbször, azaz 168-szor Mészáros Béla lépett színpadra, őt 161 előadással Rajkai Zoltán, 152 estével pedig Vizi Dávid követte.
A hagyományoknak megfelelően átadták a belső művészeti díjakat. Az évadban nyújtott kiemelkedő teljesítményért járó Máthé Erzsi-díjat – amelyet Máthé Erzsi húsz éve alapított –Mentes Júlia vehette át. A társulat szavazatai alapján a legjobb, harminc mondatnál kevesebb szöveggel járó alakításért odaítélt PUKK-díjat, Vizi Dávid kapta a Tíz eszkimóban megformált szerepéért. A MASZK Országos Színészegyesület nevében az évadzárón Hegedűs D. Géza átadta Rujder Viviennek a Soós Imre-díjat.
A tervek szerint a 2023/24-es évad első két premierjét októberben tartják.
Kocsis Gergely Kedd című művét a szerző rendezi a Kamrában, majd Székely Kriszta, Szabó-Székely Árminnal közösen dolgozva Madách Imre Az ember tragédiájából, Embtrag címen készít előadást a nagyszínpadon.
A bemutatók sora december közepén folytatódik; Amíg Fehér Balázs Benő, Laboda Kornél adaptációjában, Boris Vian Pekingi ősz című darabját próbálja a Kamrában, a Katonában Tarnóczi Jakab az Extázis munkacímű előadást állítja színpadra. A szövegkönyvet a rendező és Varga Zsófia dramaturg közösen írja.
Az évad második fele – a tervek szerint – a következőképpen alakul: 2024 februárjában Ruben Östlund Lavina című filmjéből Pelsőczy Réka készít színpadi változatot a Belvárosi Színházban. Az előadás a Katona és az Orlai Produkció együttműködésében valósul meg. Áprilisban Kizlinger Lilla, a Sufni-projekt II. keretein belül, Weöres Sándor azonos című műve alapján a Psychét viszi színre, Bíró Zsombor Auréllal közös átdolgozásban. A mentorprogramot Zsámbéki Gábor vezeti. Eközben Horváth Péter Jóccakát című darabját Ascher Tamás rendezi a Kamrában. Ezzel párhuzamosan Dömötör András, Laboda Kornél és Benedek Albert adaptációjában a Mefisztóland munkacímű produkciót Dömötör András állítja színpadra a Katonában. A 2023/24-es évad utolsó premierjére – előbemutatóként – várhatóan júniusban kerül majd sor; szintén a Sufni-projekt II. részeként Kosztolányi Dezső Aranysárkány című regénye alapján Sárszeg - világmegnemváltás címmel készít előadást Antal Bálint.
A fentieken kívül, a következő évadban a Behívó is létrehoz egy tantermi előadást, a Katona művészeinek közreműködésével.
A Behívó színházpedagógiai programjuk inernzív évet zárt. A középiskolásoknak szóló foglalkozások mellett improvizációs workshopokon és közönségtalálkozókon vehettek részt a Katona felnőtt nézői is. Folytatódott a Rákospalotai Lánynevelő Intézettel közös munka, amiben színházpedagógus mellett Vizi Dávid is részt vett. A Vági Eszter vezette Katona klub fókuszában idén a szabadság-test-kontroll hármasának témájából készült, Minden vízbe mártott című előadás állt. A Végh Ildikó vezette Kossuth Lajos utca projekt bemutatóját 2022 őszén tartották, ahol a Kossuth Lajos utca több területén elevenedtek meg a fiatalok által gyűjtött jelenetek. Ugyanez a csapat, néhány TÁP-os fiatallal és a társulat tagjaival kiegészülve vett részt Vajdai Vilmos rendezésében a Metró szele borzolja a hajunkat című performanszban, a Ferenciek terén. Volt Újranéző-sorozat, ahol a színház egy-egy emblematikus előadását nézték meg, a Tavaszi Fesztivál keretében pedig bemutatásra került a Katona40 sétaszínházi előadás, ahol a társulati tagokkal öt különböző helyszínen elevenítették fel a Katona elmúlt évtizedeit. Ugyancsak a Tavaszi Fesztiválon volt látható a Behívó Hamburgban készült előadása, a Van egy ország, ahol a fiatalok arról gondolkodtak, milyen volt felnőni abban a politikai rendszerben, ami körülvette őket az utóbbi években.
A 2022/23-as évad szakmai elismerései; nyolc kategóriában tíz díjat nyert a Katona József Színház a Színházi Kritikusok Céhének 43. Díjátadóján:
Legjobb előadás megosztva: Káli holtak, Melancholy Rooms
Legjobb rendezés: Káli holtak, Dömötör András
Legjobb női epizódszereplő: Fullajtár Andrea, Káli holtak
Legjobb férfi főszereplő: Tasnádi Bence, Káli holtak
Legjobb férfi epizódszereplő: Mészáros Béla, Isten, haza, család
Legjobb színházi díszlet: Melancholy Rooms, Giliga Ilka
Legjobb színházi zene: Hunyadi Máté-Bencsik Levente, Melancholy Rooms
Legjobb új magyar dráma megosztva: Spiró György: Főtitkárok - Térey János: Káli holtak
Psota Irén-díj - Szirtes Ági
Bán Jánosról kisbolygót neveztek el
Arany Medál-díj - az év színésznője - Pálmai Anna
Soós Imre-díj - Rujder Vivien
eSzínház Fesztivál - Papageno különdíj: Mennyekbe vágtató prolibusz. Rendező: Tarnóczi Jakab és Török Marcell Összeállította: Fekete Ernő.
-
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét.