Hírek

Március 17. és 24. között ismét a színházművészet fiatal tehetségeié lesz a főszerep Kecskeméten! A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház immár tizenhatodik alkalommal ad otthont a nagy sikerű Színművészeti Egyetemek Találkozójának, a SZÍN-TÁR fesztiválnak. A feltörekvő színművészek előadásainak ezúttal is a Kelemen László Kamaraszínház, valamint a Ruszt József Stúdiószínház biztosít helyet, továbbá egy alkalommal a nagyszínház nézőtéri büféje is bemutatótérré alakul.
A rendezvény során a jövő színművészei különböző műfajokban mutatják meg tehetségüket, az előadások mellett pedig – ahogy mindig – a szakmai fejlődés is kiemelt szerepet kap: a bemutatók után a zsűri szakmai beszélgetésekkel segíti a hallgatókat, emellett izgalmas workshopok is várják őket, amelyek lehetőséget teremtenek az együtt gondolkodásra és a tapasztalatok megosztására.
A repertoárra ezúttal olyan alkotók munkái kerültek fel, mint Ilja Bocsarnikovsz (A 2022-ben bemutatott A mi kis városunk című előadásunk rendezője), Bregyán Péter, Porogi Dorka, Horváth Csaba, László Sándor és Balázs Áron, Csáki Benedek, Kertész Boglárka, valamint a kecskeméti teátrum művészei, Szegvári Júlia és Varga-Huszti Máté. Külön öröm, hogy a fesztiválon idén is különleges saját produkciókkal lép fel a Nemzeti Dobogó, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház dráma- és színházpedagógiai műhelyének középiskolás csoportja.
A programban idén több kecskeméti vonatkozás is helyet kap: a teátrum fiatal színművésze, Kovács Gyopár A karmester szeretője című monodrámával, míg énekkari művészünk, Schupp Gabriella a Lidércláng című előadással lép színpadra. Ez utóbbit ráadásul Szegvári Júlia színművészünk rendezi.
Az idei év is lehetőséget kínál az érdeklődő diákoknak arra, hogy izgalmas workshopokon vegyenek részt: március 17-én 9 és 16 óra között a Tudomány és Technika Házában “Viewpoints workshop” címmel Kozma Gábor Viktor színész, színésztréner, egyetemi adjunktus, A Vadász Esélye művészeti vezetője tart foglalkozást. A műhelymunka keretében a Viewpoints alapjait tanulmányozhatják a résztvevők, amivel a felszabadult fizikai improvizációhoz kaphatnak támpontokat. Március 21-én 10-től 16 óráig a Katona József Könyvtárban a fesztivál szakmai vezetője, Tóth Kata színházpedagógus, dramaturg tart workshopot, amelynek során a dráma- és színházpedagógia eszközeit, lehetőségeit tárják fel egy adott előadás tükrében. A cél, hogy a résztvevő osztály által játszott vizsgaelőadáshoz feldolgozó foglalkozást készítsenek, amelyet a hallgatók bátran használhatnak a továbbiakban, így teremtve lehetőséget, hogy nyithassanak a középiskolás közönség felé is, és betekintést nyerjenek az értő nézővé nevelés világába.
A fesztivál hagyományainak megfelelően idén is odaítélik a legjobb előadásnak járó MMA-díjat. A szakmai zsűri tagjai: Tóth Kata, a színház dramaturgja és a fesztivál szakmai vezetője, Galambos Attila, a színház irodalmi vezetője, valamint az idén csatlakozó Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas színházrendező, egyetemi oktató.
A rendezvény fő támogatói: Kecskemét Megyei Jogú város önkormányzata, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, a Magyar Művészeti Akadémia és a Katona József Könyvtár.
Bővebb információ a fesztiválról és a programokról ITT.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Olasz szalmakalap
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező) Szegő György -
Interjúk
A színházban emberi mondatokat mondanak, és azok hatnak ...
„Amikor nem érzem a színházban, hogy mit akar tőlem az előadás, hogy mi felé akar terelni, akkor én elhagyatott leszek és magányos.” – beszélgetés Csiszár Imrével Gyulay Eszter